Invited groups |
2017Westminster Outdoor Invitational 2017 Results - Westminster Outdoor Invitational
Published by
Results: The Timing Crew Licensed to TheTimingCrewLLC - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/9/2017 08:32 AM
Westminster Invitational 2017 - 4/7/2017 to 4/8/2017
Live & Final Results @ timingcrew.com
Westminster College
Results
Event 1 Women High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Fortner, Rebecca Carnegie Mel 1.60m 1.57m 10
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62
P P O O O XXX
2 Monroe, Jessica Thiel 1.53m J1.57m 8
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62
O O XXO O O XXX
3 Stokes, Gwen Houghton 1.58m 1.52m 6
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P O O XO XXX
4 Swanson, Emily Carnegie Mel 1.51m 1.47m 5
1.37 1.42 1.47 1.52
P XO O XXX
5 Ireland, Keilah Westminster 1.55m 1.42m 4
1.37 1.42 1.47
O XO XXX
6 Rosso, Sarah Ursuline (Oh 1.45m J1.42m 3
1.37 1.42 1.47
O XXO XXX
7 Peaco, Morgan Geneva 1.52m J1.42m 2
1.37 1.42 1.47
XXO XXO XXX
8 Gamble, Alexis Ursuline (Oh 1.45m 1.37m 0.33
1.37 1.42
O XXX
8 Bloom, Eden Chatham 1.38m 1.37m 0.33
1.37 1.42
O XXX
8 Leasure, Alexandra Washington a 1.40m 1.37m 0.33
1.37 1.42
O XXX
-- Bush, Julie Washington a 1.40m NH
1.37
XXX
-- Pieto, Lena Chatham NH
1.37
XXX
-- Wood, Brielle Alfred State 1.45m NH
1.37
XXX
Event 2 Men High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Morris, Michael Point Park 2.00m 1.92m 10
1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92 2.01
P P P O O O XXX
2 Wilson, Ben Psu-Fayette 1.85m 1.87m 8
1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92
O O XO O XO XXX
3 Farber, Reed Carnegie Mel 1.93m 1.82m 5.50
1.67 1.72 1.77 1.82 1.87
P P O O XXX
3 Burrier, Tyler Kent State-T 1.87m 1.82m 5.50
1.67 1.72 1.77 1.82 1.87
O O O O XXX
5 Garcia, Jesse Geneva 1.85m 1.77m 3
1.67 1.72 1.77 1.82
P P XXO XXX
5 Cole, Mike Grove City 1.70m 1.77m 3
1.67 1.72 1.77 1.82
O O XXO XPP
5 Mapes, Zachary Alfred 1.88m 1.77m 3
1.67 1.72 1.77 1.82
P P XXO XXX
8 Sye, Demetris Geneva 1.75m J1.77m 1
1.67 1.72 1.77 1.82
O XXO XXO XXX
9 Rogers, Reggie Chatham 1.80m 1.72m
1.67 1.72 1.77
O O XXX
10 Dauphin, Tanguy Carnegie Mel 1.80m 1.67m
1.67 1.72
O XXX
10 Meeks, Lloyd Thiel 1.70m 1.67m
1.67 1.72
O XXX
10 Schallus, Matt Grove City 1.67m
1.67 1.72
O XXX
13 Finley, Mathew Alfred J1.67m
1.67 1.72
XXO XXX
13 Richardson, Joe Alfred State 1.73m J1.67m
1.67 1.72
XXO XXX
-- LaDuke, Caleb Geneva 1.75m NH
1.67
XXX
-- Jarmusik, Kevin Franciscan ( NH
1.67
XXX
-- Henry, Nathan Grove City NH
1.67
XXX
-- Jackson, LeAndre Thiel 1.98m NH
1.67 1.72 1.77 1.82
P P P XXX
-- Mitchell, Rromano Thiel NH
1.67
XXX
Event 3 Women Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kalsey, Marissa Westminster 4.06m 3.62m 10
2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77
P P P P P XO O XXX
2 Hall, Hailey Westminster 3.80m J3.62m 8
2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77
P P P P P XO XO XXX
3 Yee, Grace Carnegie Mel 3.77m J3.62m 6
2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62 3.77
P P P P P XO XXO XXX
4 Karabin, Michelle Carnegie Mel 3.56m 3.47m 4.50
2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62
P P P O O XO XXX
4 Shepherd, Cassidy Westminster 3.97m 3.47m 4.50
2.72 2.87 3.02 3.17 3.32 3.47 3.62
P P P P P XO XXX
6 Thompson, Jaime Westminster 3.34m 3.17m 2.50
2.72 2.87 3.02 3.17 3.32
P P P O XXX
6 Mancuso, Brooke Westminster 3.50m 3.17m 2.50
2.72 2.87 3.02 3.17 3.32
P P O O XXX
8 Miholer, Sarah Carnegie Mel 3.26m J3.17m 1
2.72 2.87 3.02 3.17 3.32
P O XO XO XXX
9 Newland, Justice Geneva 2.95m J3.17m
2.72 2.87 3.02 3.17 3.32
P O O XXO XXX
10 Packard, Melanie Grove City 3.40m 3.02m
2.72 2.87 3.02 3.17
P P O XXX
11 Moberg, Alana Westminster 3.15m J3.02m
2.72 2.87 3.02 3.17
P XXO O XXX
12 Baranowski, Joanna Carnegie Mel 2.94m 2.87m
2.72 2.87 3.02
O O XXX
12 Daloia, Fiona Houghton 2.96m 2.87m
2.72 2.87 3.02
O O XXX
-- Stevens, Rebecca Alfred State 2.50m NH
2.72
XXX
-- # 4 Majors, Brittany Unattached X2.72m
2.72 2.87
XXO XXX
Event 4 Men Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lesnick, Evan Westminster 4.48m 4.62m 10
3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.62 4.76
P P P P P O O XO XO XXX
2 Mansfield, Thomas Carnegie Mel 4.56m 4.20m 8
3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50
P P P O P PXO PPP XXX
3 Kester, Jake Westminster 4.40m J4.20m 6
3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35
P P O O XXO XO XXX
4 Roberts, Leland Houghton 4.42m J4.20m 5
3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35
P P P P P XXO XXX
5 Hagg, Raymond Geneva 4.00m 3.90m 4
3.45 3.60 3.75 3.90 4.05
P P O O XXX
6 Tedrow, Brandon Geneva 4.00m 3.75m 3
3.45 3.60 3.75 3.90
P P O XXX
7 Weaver, Kyle Carnegie Mel 4.27m 3.60m 2
3.45 3.60 3.75
P O XXX
8 Ruebenstahl, Andre Alfred State 3.80m J3.60m 1
3.45 3.60 3.75
XO O XXX
9 Miller, Ian Westminster 4.28m J3.60m
3.45 3.60 3.75
XXO XXO XXX
10 Maxwell, Tim Westminster 3.98m 3.45m
3.45 3.60
O XXX
10 McCarty, Cody Houghton 3.68m 3.45m
3.45 3.60
O XXX
-- Chikowski, David Carnegie Mel 3.56m NH
3.45
XXX
-- Andrzejewski, Josh Chatham NH
3.45
XXX
-- Foley, Sean Alfred 4.20m NH
3.45 3.60 3.75 3.90 4.05
P P P P XXX
-- Brumber, Jacob Alfred State 2.50m NH
3.45
XXX
-- LaGorga, Brandon Geneva 3.85m NH
3.45 3.60 3.75
P P XXX
-- Goetz, Joel Houghton 3.50m NH
3.45
XXX
-- Robinson, Tyrone Point Park 4.25m NH
3.45 3.60 3.75
P P XXX
-- LaRosa, Vince Grove City 3.40m NH
3.45
XXX
-- # 3 Brannen, Andrew Unattached X4.05m
3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 4.20
P P O O O XXX
Event 5 Women Long Jump
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Perry, Janelle Ursuline (Oh 5.85m 5.54m 2.6 10
5.31m(+0.0) 5.37m(-0.0) 5.54m(2.6) 3.63m(0.8) FOUL FOUL
2 Williams-Wiles, La Washington a 5.32m 5.11m -1.5 8
5.07m(0.8) 4.39m(1.4) 5.10m(1.6) FOUL 5.11m(-1.5) 4.87m(0.3)
3 Loose, Kailee Geneva 5.16m 5.08m 1.5 6
4.90m(+0.0) 5.08m(1.5) 4.70m(+0.0) FOUL FOUL FOUL
4 Shepherd, Cassidy Westminster 5.08m 5.07m 0.7 5
4.68m(-0.0) 4.67m(0.6) 4.99m(0.8) FOUL FOUL 5.07m(0.7)
5 Gray, Ariel Chatham 5.20m J5.07m 0.5 4
FOUL 4.87m(0.1) 4.80m(0.2) 4.36m(1.5) 4.78m(2.7) 5.07m(0.5)
6 Perry, Danielle Alfred 5.00m 5.00m 1.4 3
5.00m(1.4) 4.66m(0.1) 4.50m(1.0) 4.49m(0.1) 4.76m(2.0) PASS
7 Hair, Autumn Carnegie Mel 5.11m 4.93m 1.9 2
4.76m(+0.0) 4.76m(0.8) 4.64m(-1.1) 4.64m(1.6) 4.93m(1.9) 4.60m(-0.0)
8 Yuan, Chenxi Carnegie Mel 4.67m 4.78m +0.0 1
4.62m(0.6) 4.51m(1.8) 4.52m(+0.0) 4.40m(-0.3) 4.60m(+0.0) 4.78m(+0.0)
9 Leasure, Alexandra Washington a 4.73m 4.57m 2.1
4.57m(2.1) 4.39m(2.2) 4.36m(0.6) 4.17m(1.3) FOUL 4.50m(+0.0)
10 Adams, Katlyn Grove City 4.63m 4.54m 0.2
FOUL 4.54m(0.2) 4.39m(0.4)
11 Roberts, Kristina Alfred 5.04m 4.52m 1.1
4.34m(0.5) 4.34m(1.7) 4.52m(1.1)
12 Novotny, Brooke Westminster 4.96m 4.51m 1.0
FOUL FOUL 4.51m(1.0)
13 Swartzbaugh, Lydia Geneva 4.51m 4.48m 0.9
4.48m(0.9) 4.36m(-0.0) 4.22m(+0.0)
14 Heisler, Maria Franciscan ( 4.35m 4.47m +0.0
4.43m(+0.0) 4.47m(+0.0) FOUL
15 Lunde, Janelle Franciscan ( 4.83m 4.46m 1.3
4.45m(3.8) 4.16m(1.0) 4.46m(1.3)
16 Hess, Katelyn Grove City 4.87m 4.44m 0.2
4.44m(0.2) 4.33m(0.2) 4.15m(+0.0)
17 Williamson, Sarah Grove City 4.86m 4.39m 1.8
4.39m(1.8) 4.21m(2.5) 4.20m(1.1)
18 Lewis, Madison Alfred 4.65m 4.38m 2.0
4.00m(1.8) 4.00m(+0.0) 4.38m(2.0)
19 Lacey, Hannah Washington a 4.78m 4.32m 3.7
4.31m(1.6) 4.32m(3.7) 4.28m(+0.0)
20 Watson, Rachel Grove City 4.53m 4.31m +0.0
4.31m(+0.0) 4.10m(1.7) 4.11m(+0.0)
21 Castello, Maria Franciscan ( 4.48m 4.29m 1.2
4.29m(1.2) 4.02m(+0.0) 4.26m(2.9)
22 Hummel, Mikaela Houghton 4.51m 4.18m 1.4
4.15m(0.7) 4.18m(1.4) 4.01m(-0.3)
23 Leighty, Darian Point Park 4.54m 4.11m 1.9
3.84m(+0.0) 4.11m(1.9) 4.04m(0.4)
24 Brautlacht, Kalei Houghton 4.95m 4.04m 0.5
4.04m(0.5) 3.96m(-0.3) 4.04m(2.4)
25 Lange, Ashley Alfred State 3.63m 4.00m +0.0
3.38m(2.2) FOUL(0.6) 4.00m(+0.0)
26 Forsythe, Taylor Washington a 4.45m 3.97m 2.7
FOUL 3.94m(+0.0) 3.97m(2.7)
27 Pieto, Lena Chatham 3.65m 3.49m +0.0
FOUL 3.32m(0.3) 3.49m(+0.0)
28 Bush, Julie Washington a 3.98m 3.47m 0.5
3.39m(-2.7) 3.47m(0.5) PASS(+0.0)
-- Glasstetter, Charl Geneva 3.70m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 6 Men Long Jump
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Shipley, Jacob Washington a 6.53m 6.44m 0.9 10
6.44m(0.9) FOUL(0.2) 6.05m(2.5) 5.68m(+0.0) FOUL(0.7) 6.40m(0.7)
2 Boyer, Donald Carnegie Mel 6.73m 6.35m 0.1 8
FOUL(0.9) 6.10m(+0.0) 6.27m(+0.0) FOUL(+0.0) 6.35m(0.1) 5.96m(1.1)
3 Seifu, Matthew Carnegie Mel 6.54m 6.33m 1.3 6
FOUL(0.1) 6.01m(+0.0) 6.25m(+0.0) 6.09m(+0.0) 5.95m(0.6) 6.33m(1.3)
4 Carter, Tyler Point Park 6.71m 6.32m 0.8 5
5.82m(3.5) 4.82m(+0.0) 6.20m(0.4) 6.09m(0.2) 6.32m(0.8) PASS(1.1)
5 Dauphin, Frederick Carnegie Mel 6.46m 6.31m 0.4 4
6.11m(+0.0) 6.23m(0.6) 6.31m(0.4) FOUL(1.7) 5.76m(+0.0) 5.88m(0.2)
6 Morris, Michael Point Park 6.38m 6.23m 1.4 3
FOUL(0.5) 5.98m(0.1) 6.23m(1.4) 5.99m(+0.0) 6.08m(1.4) PASS
7 Cole, Mike Grove City 6.21m J6.23m 1.6 2
FOUL(+0.0) FOUL(2.6) 6.23m(1.6) 6.01m(0.6) PASS PASS
8 Callahan, Chance Point Park 6.30m 6.16m 1.1 1
6.02m(+0.0) 6.16m(1.1) 5.92m(2.9) 6.15m(+0.0) 6.00m(+0.0) 5.77m(1.1)
9 Grinde, Joe Grove City 6.16m 6.10m +0.0
6.10m(+0.0) 5.85m(+0.0) 5.60m(0.7) 6.03m(+0.0) 6.05m(1.3) 5.83m(+0.0)
10 Wagner, Jonathan Grove City 6.04m 6.09m +0.0
6.09m(+0.0) 5.47m(0.1) 5.95m(+0.0)
11 Franklin, Tyshaun Thiel 5.98m 6.04m 0.1
FOUL(1.4) 6.04m(0.1) FOUL(1.3)
12 Garcia, Jesse Geneva 6.25m 5.99m 0.1
FOUL(+0.0) 5.99m(0.1) FOUL(3.5)
13 Spicer, Seth Alfred 6.44m 5.97m 0.1
5.97m(0.1) FOUL(+0.0) 5.91m(0.3)
14 Lowery, Andre Point Park 6.72m 5.95m +0.0
FOUL(1.0) 5.95m(+0.0) FOUL(0.6)
15 Richardson, Joe Alfred State 6.23m 5.92m +0.0
5.92m(+0.0) 0.55m(0.1) FOUL(2.6)
16 Rogers, Reggie Chatham 6.02m 5.88m 0.4
5.88m(0.4) 5.82m(0.2) 5.80m(0.7)
17 Henry, Nathan Grove City 6.05m 5.87m 0.3
FOUL(1.0) 5.87m(0.3) FOUL(2.3)
18 Fernandez, Eloy Carnegie Mel 5.96m 5.84m +0.0
5.84m(+0.0) 5.01m(1.1) FOUL(0.3)
19 Rerkpattanapipat, Carnegie Mel 6.07m 5.80m 1.0
5.80m(1.0) 5.62m(0.2) 5.72m(+0.0)
20 Liberiste, Marvin Westminster 6.00m 5.73m 1.0
5.73m(1.0) FOUL(+0.0) FOUL(0.1)
21 Caroff, Chris Westminster 5.59m 5.68m 0.5
5.51m(+0.0) 5.65m(+0.0) 5.68m(0.5)
22 Worthing, Cameron Westminster 6.09m 5.63m 0.3
FOUL(1.4) 5.63m(0.3) FOUL(0.1)
23 Ross, Jared Point Park 6.18m 5.61m +0.0
5.61m(+0.0) FOUL(1.0) FOUL(+0.0)
24 Thurston, Spencer Grove City 5.75m 5.53m 0.9
5.39m(+0.0) 5.53m(0.9) 5.37m(0.2)
25 Berry, Tim Alfred State 5.21m 5.50m +0.0
5.04m(+0.0) 5.19m(+0.0) 5.50m(+0.0)
26 Cadden-James, Jess Houghton 5.45m 5.40m +0.0
4.34m(+0.0) 5.40m(+0.0) 5.37m(+0.0)
27 Cobbs, Amir Geneva 5.36m +0.0
5.15m(+0.0) 5.25m(0.9) 5.36m(+0.0)
28 Kennedy, Alex Geneva 5.74m 5.26m +0.0
5.16m(0.1) 5.26m(+0.0) 5.04m(+0.0)
29 Richardson, Isiah Alfred State 5.22m +0.0
5.22m(+0.0) 5.21m(+0.0) FOUL(0.6)
30 Sye, Demetris Geneva 4.76m 5.17m +0.0
4.88m(+0.0) 5.17m(+0.0) 0.17m(0.1)
31 Trott, Billy Westminster 5.59m 5.10m +0.0
5.10m(+0.0) FOUL(0.3) FOUL(+0.0)
32 Wiener, Daniel Alfred 4.89m 5.08m NWI
4.95m(NWI) 5.08m(NWI) 4.86m(NWI)
33 Derse, Mathew Alfred 5.74m 5.04m +0.0
5.01m(0.2) 5.04m(+0.0) FOUL(+0.0)
34 Jarmusik, Kevin Franciscan ( 5.10m 4.47m NWI
FOUL(+0.0) 4.36m(0.3) 4.47m(NWI)
Event 7 Women Triple Jump
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Perry, Danielle Alfred 10.91m 10.84m 0.2 10
10.32m(-2.4) 10.84m(0.2) PASS 10.36m(+0.0) PASS PASS
2 Swanson, Emily Carnegie Mel 10.22m 10.48m 0.8 8
9.77m(NWI) FOUL 9.47m(NWI) FOUL 10.14m(0.9) 10.48m(0.8)
3 Hair, Autumn Carnegie Mel 10.40m 10.38m 0.9 6
9.86m(NWI) 10.06m(NWI) 10.20m(NWI) 9.84m(0.7) 10.19m(0.1) 10.38m(0.9)
4 Farber, Sommer Carnegie Mel 10.26m 10.25m NWI 5
FOUL 9.82m(NWI) 10.25m(NWI) 9.98m(1.0) FOUL(1.0) 0.01m(1.5)
5 Watson, Rachel Grove City 10.49m 10.24m NWI 4
9.96m(+0.0) 10.22m(NWI) 10.24m(NWI) 9.25m(1.8) 9.89m(0.4) 9.89m(0.8)
6 Roberts, Kristina Alfred 10.53m 10.17m 2.5 3
9.75m(0.4) 9.79m(-1.3) FOUL 9.28m(1.4) 9.77m(1.3) 10.17m(2.5)
7 Swartzbaugh, Lydia Geneva 9.85m 10.06m -0.1 2
FOUL 9.81m(+0.0) FOUL FOUL FOUL 10.06m(-0.1)
8 Gamble, Alexis Ursuline (Oh 10.36m 10.00m NWI 1
10.00m(NWI) FOUL FOUL PASS(0.3) FOUL(1.0) 9.83m(0.7)
9 Lunde, Janelle Franciscan ( 9.96m 9.84m 1.9
9.28m(0.2) FOUL 9.84m(1.9) 9.40m(1.2) 9.62m(+0.0) 9.76m(+0.0)
10 McKivergan, Madiso Grove City 9.64m 9.70m 0.1
9.48m(0.9) 9.70m(0.1) 9.20m(-1.1) 8.60m(1.0) 9.15m(+0.0) 9.50m(0.3)
11 Heisler, Maria Franciscan ( 9.75m 9.55m -0.3
FOUL 9.42m(-1.1) 9.55m(-0.3) 9.54m(1.3) FOUL FOUL
12 Leasure, Alexandra Washington a 9.93m 9.45m 0.7
9.14m(-0.2) 9.21m(NWI) 9.38m(1.9) 9.13m(0.6) FOUL(+0.0) 9.45m(0.7)
13 Leighty, Darian Point Park 10.21m 9.42m 0.4
9.07m(-1.5) 9.42m(0.4) FOUL 8.95m(+0.0) FOUL PASS
14 Castello, Maria Franciscan ( 9.24m 9.30m -0.1
9.06m(1.1) 9.29m(+0.0) 8.99m(-1.9) 8.68m(0.1) FOUL 9.30m(-0.1)
15 Forsythe, Taylor Washington a 9.41m 9.12m +0.0
FOUL 8.79m(-1.1) 9.12m(+0.0)
-- Peaco, Morgan Geneva 9.36m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Cool, Kayla Ursuline (Oh 10.88m FOUL
FOUL FOUL PASS PASS PASS PASS
Event 8 Men Triple Jump
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Davis, Jryi Point Park 14.57m 14.17m 0.5 10
13.81m(+0.0) 14.10m(+0.0) FOUL(0.3) 13.56m(+0.0) 14.17m(0.5) 13.75m(+0.0)
2 Carter, Tyler Point Park 14.37m 13.69m +0.0 8
FOUL(0.3) 13.48m(1.0) 13.26m(+0.0) 13.28m(1.4) FOUL(0.4) 13.69m(+0.0)
3 Cole, Mike Grove City 13.50m 13.42m 0.9 6
13.32m(1.1) 13.33m(1.0) 13.42m(0.9) 12.91m(+0.0) PASS PASS
4 Callahan, Chance Point Park 12.56m 13.33m 1.6 5
12.86m(1.1) FOUL 13.33m(1.6) FOUL FOUL FOUL
5 Johnson, D'Aundre Westminster 13.19m 12.94m 1.0 4
12.94m(1.0) 12.72m(2.4) 12.81m(0.4) PASS PASS PASS
6 Mapes, Zachary Alfred 12.66m 12.87m 0.4 3
12.87m(0.4) 12.53m(+0.0) FOUL(1.0) FOUL FOUL PASS
7 Shipley, Jacob Washington a 12.85m 12.74m 1.3 2
FOUL 12.61m(0.6) 12.74m(1.3) 11.99m(1.0) FOUL(0.2) 11.71m(0.3)
8 Fernandez, Eloy Carnegie Mel 13.36m 12.66m 1.1 1
12.66m(1.1) 12.57m(1.6) 12.58m(0.5) 12.34m(+0.0) FOUL(0.3) 12.35m(0.4)
9 Farber, Reed Carnegie Mel 12.57m 12.54m 1.9
12.03m(1.4) 12.43m(0.7) 12.54m(1.9) 11.90m(0.6) 11.94m(0.4) 11.90m(1.0)
10 Taylor, Peter Geneva 12.58m 12.48m 1.8
12.47m(+0.0) 12.10m(1.1) 12.48m(1.8) 12.03m(0.3) 12.24m(+0.0) 12.13m(1.3)
11 Garcia, Jesse Geneva 12.92m 12.42m 1.2
FOUL FOUL 12.42m(1.2)
12 Caroff, Chris Westminster 12.61m 12.24m 1.9
FOUL FOUL 12.24m(1.9)
13 Rerkpattanapipat, Carnegie Mel 12.47m 12.20m 1.2
11.76m(+0.0) 1.51m(1.0) 12.20m(1.2)
14 Joseph, Clay Geneva 12.12m 12.13m 1.1
FOUL 11.94m(0.2) 12.13m(1.1)
15 Henry, Nathan Grove City 12.72m 12.07m +0.0
FOUL FOUL 12.07m(+0.0)
16 Schools, Jordan Alfred 12.59m 12.06m 1.7
11.75m(1.2) 12.06m(1.7) 11.71m(0.9)
17 Morris, Michael Point Park 13.08m 12.05m NWI
12.05m(NWI) FOUL FOUL
18 Franklin, Tyshaun Thiel 11.97m 11.92m 1.4
11.92m(1.4) FOUL FOUL
19 Snedden, Doltyn Westminster 12.03m 11.87m 1.5
FOUL 11.66m(1.4) 11.87m(1.5)
20 Kennedy, Alex Geneva 12.70m 11.81m +0.0
11.81m(+0.0) 11.79m(0.5) FOUL
21 Wagner, Jonathan Grove City 11.75m 11.71m 1.0
11.71m(1.0) 11.37m(+0.0) 11.56m(0.4)
22 Grinde, Joe Grove City 11.05m 11.51m 1.8
FOUL 11.51m(1.8) FOUL
23 Trott, Billy Westminster 11.39m 11.45m 1.2
FOUL 11.37m(+0.0) 11.45m(1.2)
24 Derse, Mathew Alfred 11.76m 11.40m 1.7
11.12m(+0.0) 11.34m(+0.0) 11.40m(1.7)
25 Kaylor, Jake Westminster 11.82m 11.13m 0.9
FOUL 11.13m(0.9) FOUL
26 Thurston, Spencer Grove City 11.71m 11.05m 0.5
FOUL FOUL 11.05m(0.5)
-- Biggs, Eric Point Park 12.99m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 9 Women Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Daley, kiana Point Park 40.68m 37.28m 10
32.27m 34.81m FOUL 33.67m 37.28m FOUL
2 Haiss, Margi Grove City 38.38m 36.16m 8
33.74m 36.16m FOUL 29.02m 27.42m 33.59m
3 Patton, Stephanie Ursuline (Oh 27.74m 33.94m 6
29.04m 32.89m 33.46m 33.94m 29.58m FOUL
4 Chuc, Kiersten Carnegie Mel 34.90m 33.32m 5
30.41m 30.94m 30.75m FOUL 30.58m 33.32m
5 Knetzer, Addisen Waynesburg 34.83m 33.12m 4
FOUL 29.72m 31.10m 31.94m 33.12m 33.12m
6 Widina, Morgan Westminster 34.72m 33.00m 3
31.89m 30.81m 33.00m 29.86m 29.24m 32.77m
7 Gavin, Alyssa Ursuline (Oh 31.56m 32.70m 2
29.17m 30.60m 28.80m 30.57m 30.87m 32.70m
8 Kratzer, Angelica Grove City 29.56m 30.16m 1
29.64m 29.45m 29.19m 30.16m 29.22m ND
9 Sprando, Vanessa Point Park 27.90m 28.92m
24.26m 27.54m 28.92m ND ND 27.25m
10 Taylor, Madeline Geneva 31.17m 28.55m
25.60m 28.01m 28.55m
11 Rohde, Morgan Houghton 25.97m 27.67m
27.67m FOUL ND
12 Hall, Ashley Waynesburg 28.73m 27.35m
27.35m ND ND
13 Sero, Leah Point Park 27.32m 26.87m
26.53m 26.09m 26.87m
14 Igbokwe, Julieanne Carnegie Mel 29.91m 26.81m
FOUL 23.09m 26.81m
15 Koser, Ashley Thiel 27.89m 26.32m
26.32m ND ND
16 Ungerman, Sierra Chatham 24.47m 26.05m
24.57m ND 26.05m
17 Sotirescu, Christi Carnegie Mel 23.65m 25.22m
21.87m 25.22m ND
18 Mowrey, Mary Ursuline (Oh 28.76m 24.04m
24.04m ND ND
19 Bruening, Julie Chatham 23.99m 23.95m
23.95m ND ND
20 Wilhelm, Jamie Geneva 20.70m 23.79m
FOUL 23.79m ND
21 Orzechowski, Rache Westminster 24.81m 22.17m
22.17m ND ND
22 Polczynski, Carli Waynesburg 24.43m 21.82m
21.82m ND ND
23 Waxter, Emily Thiel 20.34m 21.48m
FOUL FOUL 21.48m
24 Lasher, Justyne Chatham 20.15m 21.14m
21.14m ND ND
25 Gerard, Lauren Geneva 19.78m 20.96m
20.96m ND ND
26 Logue, Erin Grove City 20.47m
20.47m ND ND
27 Komonczi, Nicole Geneva 22.65m 20.10m
FOUL 20.10m FOUL
28 Book, Cassandra Grove City 23.20m 19.69m
FOUL 19.69m ND
29 Egan, Mary Ursuline (Oh 22.76m 19.50m
19.50m ND ND
30 Head, Jalia Thiel 19.42m
19.42m ND ND
31 Tower, Samantha Westminster 18.18m
18.18m ND ND
32 Furrowh, Dominique Point Park 22.19m 17.96m
FOUL FOUL 17.96m
33 Ware, Stacey Washington a 18.51m 17.68m
17.68m ND ND
34 Khalil, Nevin Washington a 19.82m 17.67m
FOUL 17.67m FOUL
35 Huebner, Shelby Chatham 17.65m 17.60m
FOUL 17.60m ND
36 Schultz-McArdle, J Chatham 10.55m
FOUL FOUL 10.55m
Event 10 Men Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Schofel, Jacob Carnegie Mel 43.28m 44.13m 10
40.62m 43.68m 42.21m 44.02m 41.69m 44.13m
2 Webb, Jarrod Washington a 42.51m 42.69m 8
40.13m 41.39m 42.69m 42.36m 41.91m 39.33m
3 Sladick, Kenneth Carnegie Mel 41.90m 40.33m 6
39.65m FOUL 40.33m 40.26m FOUL 38.42m
4 DeStefano, Anielli Waynesburg 40.12m 39.83m 5
37.32m 35.80m 36.48m 39.83m 34.21m 39.55m
5 Barringer, Isaac Geneva 42.26m 39.31m 4
39.31m FOUL 38.02m FOUL 37.70m 38.53m
6 Milne, Grant Thiel 35.93m 38.54m 3
FOUL 36.55m 38.54m 38.20m FOUL 35.81m
7 Lowe, Connor Grove City 39.11m 38.45m 2
31.82m FOUL 38.45m FOUL 35.18m 36.48m
8 Spicer, Seth Alfred 37.01m 37.82m 1
35.60m 37.82m 30.27m PASS 35.22m 36.61m
9 Feldner, Blake Waynesburg 36.95m 36.70m
35.18m 35.94m 36.70m 35.36m 35.81m 35.61m
10 Vantine, Ryan Unat-Waynesb 36.04m
36.04m FOUL 31.11m
11 Hager, Jonathan Waynesburg 39.51m 34.92m
34.92m FOUL FOUL
12 Reed, Quinton Grove City 35.88m 34.82m
32.69m 34.82m 32.77m
13 Love, Will Kent State-T 36.57m 34.69m
33.29m 34.14m 34.69m
14 Nelson, Julian Carnegie Mel 37.45m 33.70m
FOUL 33.70m 31.67m
15 Cox, Hunter Westminster 29.87m 32.20m
30.46m 30.07m 32.20m
16 Osborne, Ryan Washington a 30.16m 31.66m
FOUL 28.50m 31.66m
17 Armstrong, C.J. Westminster 38.69m 31.58m
FOUL FOUL 31.58m
18 Neal, Camren Thiel 34.10m 31.56m
FOUL FOUL 31.56m
19 Jendrejewski, Robe Westminster 33.73m 31.34m
FOUL 31.34m ND
20 Spinder, David Grove City 36.15m 31.28m
FOUL 31.28m FOUL
21 Wright, Josh Point Park 35.32m 30.74m
30.74m 30.00m ND
22 Faber, Sam Thiel 30.21m 30.27m
29.57m ND 30.27m
23 Richardson, Isiah Alfred State 30.00m
30.00m ND ND
24 Callahan, Chance Point Park 27.93m 29.57m
29.04m 29.57m PASS
25 Hansen, Aaron Thiel 33.28m 29.28m
FOUL 29.28m ND
26 Gamble, Blake Westminster 35.87m 28.82m
28.82m ND ND
27 Pherson, Matt Geneva 31.47m 28.79m
FOUL 28.79m FOUL
28 Schwab, Andrew Waynesburg 29.40m 28.38m
28.38m ND ND
29 Taylor, Peter Geneva 28.30m 27.08m
FOUL FOUL 27.08m
30 Brown, Trea Geneva 26.61m 27.02m
FOUL 27.02m ND
31 Marshall, Bradley Alfred State 25.55m 26.57m
FOUL FOUL 26.57m
32 Colligan, Gavin Thiel 26.15m
26.15m ND FOUL
33 Chapman, Bryce Alfred State 27.15m 25.12m
FOUL 25.12m ND
34 Staley, Jeff Thiel 25.96m 23.95m
FOUL 23.95m ND
35 Prine, Tristen Alfred State 26.19m 23.83m
23.83m ND ND
36 Otto, Matt Westminster 23.60m
FOUL 23.60m ND
37 Altsman, Hunter Geneva 22.22m 22.50m
FOUL FOUL 22.50m
38 Burns, Tim Alfred State 21.67m
21.67m ND ND
39 McElligott, Cullen Waynesburg 22.54m 21.23m
FOUL 21.23m ND
40 Berry, Tim Alfred State 17.57m 17.88m
17.88m PASS PASS
-- Trammel, Colton Geneva 28.78m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 11 Women Javelin Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Polczynski, Carli Waynesburg 35.83m 36.72m 10
36.72m 31.70m 34.39m 33.83m 34.62m 33.14m
2 Rupert, Rebekah Geneva 35.39m 36.01m 8
33.40m 36.01m FOUL 30.28m 33.10m 32.15m
3 Hinkle, Jesse Chatham 38.00m 34.63m 6
33.43m 34.63m 34.13m FOUL FOUL FOUL
4 Barriero, Alexa Carnegie Mel 33.30m 33.48m 5
FOUL 33.48m 32.68m 32.34m FOUL FOUL
5 Mangum, Mackenzie Point Park 33.97m 33.15m 4
33.15m 30.03m 32.38m 31.08m FOUL 33.13m
6 Knetzer, Addisen Waynesburg 38.00m 33.09m 3
28.08m 33.09m 29.76m 31.96m PASS PASS
7 Cool, Kayla Ursuline (Oh 38.04m 33.02m 2
30.98m 33.02m 29.40m 30.38m 25.99m 29.29m
8 Thompson, Jaime Westminster 32.79m 31.71m 1
31.71m 30.09m 31.17m 27.37m FOUL 29.55m
9 Wilterdink, Hope Westminster 31.85m 30.46m
26.81m FOUL 30.46m 30.32m 27.40m FOUL
10 Haiss, Margi Grove City 33.39m 30.12m
29.16m FOUL 30.12m
11 Maglin, Haley Washington a 30.93m 28.67m
28.67m FOUL FOUL
12 Logue, Erin Grove City 29.60m 28.59m
28.59m 26.73m 26.22m
13 Morris, Hannah Westminster 28.40m 27.89m
25.81m 27.89m 24.33m
14 Solomon, Rachel Franciscan ( 27.08m 27.30m
23.29m 27.30m 22.05m
15 Simpson, Jordan Waynesburg 27.72m 27.21m
27.21m 24.40m 22.72m
16 Clarke, Diarra Chatham 26.31m
26.31m ND 23.23m
17 Perry, Janelle Ursuline (Oh 23.88m
21.74m FOUL 23.88m
18 Fiore, Holly Alfred State 23.95m 23.81m
21.14m 23.25m 23.81m
19 Preston, Steffanie Alfred State 20.97m 22.76m
16.48m 22.76m ND
20 Collins, Elizabeth Franciscan ( 17.59m 20.65m
20.65m FOUL ND
Event 12 Men Javelin Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Reed, Quinton Grove City 53.00m 50.11m 10
FOUL 50.11m 49.27m 44.87m 46.61m 48.76m
2 Ungerman, Max Westminster 52.56m 47.20m 8
FOUL 45.72m 42.80m FOUL 47.20m FOUL
3 Gesso, Ryan Psu-Fayette 48.70m 46.58m 6
FOUL 45.13m 44.95m 45.61m 45.83m 46.58m
4 Schofel, Jacob Carnegie Mel 46.93m 46.51m 5
44.49m 46.51m 42.20m 46.16m 43.06m 44.38m
5 Abbs, James Thiel 51.88m 44.62m 4
44.62m FOUL 44.13m PASS PASS PASS
6 Taylor, Peter Geneva 43.58m 42.72m 3
40.01m 42.72m 38.42m 40.51m 42.72m 41.50m
7 Dragan, Matt Geneva 42.95m 42.51m 2
42.51m 39.75m 40.03m PASS PASS PASS
8 Mills, Issac Grove City 42.40m 41.91m 1
36.19m 41.91m 35.82m 32.52m 39.09m FOUL
9 Vantine, Brandon Waynesburg 47.34m 41.54m
41.54m 38.83m 38.85m PASS PASS PASS
10 Armstrong, C.J. Westminster 49.12m 41.53m
40.53m FOUL 41.53m
11 Nelson, Dwight Washington a 48.64m 41.52m
38.96m 41.52m 41.35m
12 Speelman, Ryan Geneva 41.75m 41.06m
38.53m 41.06m 37.37m
13 Geyer, Peter Carnegie Mel 45.57m 40.80m
34.80m 40.80m FOUL
14 DeStefano, Anielli Waynesburg 40.79m
40.79m 35.84m 40.24m
15 Foley, Sean Alfred 37.63m 40.71m
40.71m 35.28m 39.19m
16 Gustavsen, Tyler Grove City 41.42m 39.26m
39.26m FOUL 38.91m
17 Saenz, Camillo Franciscan ( 28.39m 39.05m
39.05m 33.69m 32.76m
18 Pherson, Matt Geneva 44.96m 38.49m
35.11m 38.49m 36.77m
19 Winship, Kyle Geneva 36.65m 37.95m
35.31m 37.95m FOUL
20 Wright, Josh Point Park 43.84m 37.73m
37.73m FOUL FOUL
21 Lin, George Psu-Fayette 39.60m 35.41m
34.84m ND 35.41m
22 Nolf, Greg Point Park 32.90m 35.35m
35.35m 32.16m 34.29m
23 McBride, Brett Grove City 40.76m 34.53m
32.25m 33.42m 34.53m
24 Growe, Sean Franciscan ( 31.61m 32.39m
32.39m FOUL ND
25 McElligott, Cullen Waynesburg 33.83m 31.36m
31.36m ND ND
26 Dean, Jayson Point Park 34.53m 31.12m
31.12m ND ND
27 Colligan, Gavin Thiel 22.22m 24.16m
FOUL 24.16m ND
-- Otto, Matt Westminster 34.26m FOUL
FOUL ND PASS
-- Morrow, John Unattached X51.31m
49.39m 50.61m 49.38m 48.81m 49.89m 51.31m
Event 13 Women Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Knetzer, Addisen Waynesburg 13.06m 12.99m 10
FOUL 12.99m 12.72m 12.98m 12.89m 12.96m
2 Widina, Morgan Westminster 12.03m 11.65m 8
11.65m 1.00m 11.36m 10.94m 10.56m 10.70m
3 Igbokwe, Julieanne Carnegie Mel 11.36m 11.33m 6
9.54m 10.20m 10.98m FOUL 11.33m 10.10m
4 Mowrey, Mary Ursuline (Oh 11.55m 10.87m 5
10.69m 10.71m 10.36m 10.87m 10.65m 10.69m
5 Wozniak, Sarah St. Vincent 11.08m 10.56m 4
10.20m 9.43m 9.61m 10.56m 10.04m 9.61m
6 Simpson, Jordan Waynesburg 10.91m 10.43m 3
10.36m 10.43m 9.90m 9.62m 9.76m 9.66m
7 Gavin, Alyssa Ursuline (Oh 11.11m 10.34m 2
9.93m 9.94m 10.29m FOUL 10.15m 10.34m
8 Daley, kiana Point Park 11.43m 10.21m 1
10.18m 10.21m 9.85m 9.71m 10.00m 9.34m
9 Book, Cassandra Grove City 10.11m 10.16m
10.16m 9.63m 9.06m 9.27m ND 9.49m
10 Ungerman, Sierra Chatham 9.62m 10.13m
10.13m 9.79m 9.54m
11 Sprando, Vanessa Point Park 10.43m 10.12m
9.74m 9.90m 10.12m
12 Haiss, Margi Grove City 10.73m 9.81m
9.81m 9.27m 9.48m
13 Lasher, Justyne Chatham 9.15m 9.77m
9.00m 9.77m 9.47m
14 Patton, Stephanie Ursuline (Oh 9.86m 9.50m
8.54m 9.50m ND
15 Sero, Leah Point Park 10.77m 9.44m
FOUL FOUL 9.44m
16 Wilterdink, Hope Westminster 10.68m 9.36m
8.74m 9.36m FOUL
17 Tower, Samantha Westminster 9.90m 9.32m
FOUL 8.70m 9.32m
18 Head, Jalia Thiel 9.49m 9.25m
8.85m 9.25m ND
19 Taylor, Madeline Geneva 9.62m 9.24m
9.24m FOUL FOUL
20 Huebner, Shelby Chatham 8.85m 8.93m
8.93m ND ND
21 Wilhelm, Jamie Geneva 8.38m 8.87m
8.87m FOUL ND
22 Egan, Mary Ursuline (Oh 9.53m 8.50m
8.50m ND ND
23 Koser, Ashley Thiel 8.82m 8.47m
8.47m ND ND
24 Komonczi, Nicole Geneva 9.45m 8.33m
FOUL FOUL 8.33m
25 Hall, Ashley Waynesburg 9.58m 8.26m
8.26m ND ND
26 Bruening, Julie Chatham 7.96m 8.25m
8.20m 8.25m 8.16m
27 Gerard, Lauren Geneva 8.26m 8.23m
8.18m 8.23m FOUL
28 Gonos, Katelyn Chatham 7.62m 8.17m
7.48m 8.17m 7.27m
29 Ware, Stacey Washington a 8.06m 8.02m
7.47m 7.68m 8.02m
30 Chuc, Kiersten Carnegie Mel 8.89m 8.00m
8.00m ND FOUL
31 Orzechowski, Rache Westminster 9.03m 7.97m
FOUL FOUL 7.97m
32 Sotirescu, Christi Carnegie Mel 8.64m 7.78m
FOUL 7.78m ND
33 Khalil, Nevin Washington a 7.13m 7.74m
7.74m 7.57m 7.54m
34 Waxter, Emily Thiel 7.82m 7.23m
6.78m 7.23m 7.03m
35 Winchester, Alison Alfred State 7.29m 7.05m
7.05m 7.05m 6.80m
36 Furrowh, Dominique Point Park 8.55m 6.80m
FOUL 6.80m ND
37 O'Buckley, Daniell Alfred State 6.60m 6.58m
5.31m 6.58m 5.92m
38 Danielak, Allison Alfred State 6.57m 6.49m
6.49m 6.39m 6.08m
39 Schultz-McArdle, J Chatham 6.81m 6.20m
5.90m 5.74m 6.20m
40 Collins, Elizabeth Franciscan ( 9.00m 6.15m
6.15m FOUL ND
Event 14 Men Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Webb, Jarrod Washington a 15.06m 15.35m 10
13.89m 14.96m 15.11m FOUL 15.35m 14.97m
2 Sladick, Kenneth Carnegie Mel 14.63m 14.55m 8
14.55m FOUL 13.57m 13.37m FOUL FOUL
3 Nelson, Julian Carnegie Mel 13.81m 13.94m 6
12.94m 13.25m 13.79m 12.97m 13.31m 13.94m
4 Schofel, Jacob Carnegie Mel 14.06m 13.34m 5
12.94m FOUL FOUL 12.97m 13.34m FOUL
5 Barringer, Isaac Geneva 12.93m 13.31m 4
12.24m 12.08m 12.68m FOUL 13.08m 13.31m
6 Reed, Quinton Grove City 13.35m 13.25m 3
12.73m 12.43m 12.90m 13.08m 12.64m 13.25m
7 Vantine, Brandon Waynesburg 14.32m 13.10m 2
12.33m 12.94m FOUL 12.51m 13.10m 13.05m
8 Trammel, Colton Geneva 13.48m 13.03m 1
12.39m 12.76m FOUL 12.10m 13.03m 12.43m
9 Fitzgerald, John Westminster 11.58m 12.54m
11.07m 11.61m 12.54m
10 Vantine, Ryan Unat-Waynesb 12.47m
11.96m 12.13m 12.47m
11 Spinder, David Grove City 12.41m 12.43m
11.47m 12.26m 12.43m
12 Lowe, Connor Grove City 13.54m 12.30m
FOUL 12.09m 12.30m
13 Schwab, Andrew Waynesburg 12.60m 11.97m
FOUL 11.97m FOUL
14 Faber, Sam Thiel 12.26m 11.90m
11.90m 11.80m 11.82m
15 Feldner, Blake Waynesburg 12.26m 11.72m
11.56m 11.58m 11.72m
16 Marshall, Bradley Alfred State 11.28m 11.48m
FOUL 11.39m 11.48m
17 Pherson, Matt Geneva 12.14m 11.37m
10.90m 11.37m FOUL
18 Callahan, Chance Point Park 11.55m 11.35m
11.35m 11.11m ND
19 Gamble, Blake Westminster 12.23m 11.18m
10.87m ND 11.18m
20 Hager, Jonathan Waynesburg 12.40m J11.18m
FOUL FOUL 11.18m
21 Neal, Camren Thiel 11.97m 11.12m
FOUL 11.12m ND
22 Jendrejewski, Robe Westminster 11.11m 10.45m
10.45m ND ND
23 Growe, Sean Franciscan ( 9.11m 10.34m
FOUL FOUL 10.34m
24 Burns, Tim Alfred State 10.12m
FOUL FOUL 10.12m
25 Prine, Tristen Alfred State 9.89m 10.06m
FOUL FOUL 10.06m
26 Brown, Trea Geneva 10.36m 9.66m
FOUL FOUL 9.66m
27 Hansen, Aaron Thiel 10.72m 9.63m
FOUL 9.63m ND
28 Osborne, Ryan Washington a 10.11m 8.91m
8.91m ND FOUL
29 Staley, Jeff Thiel 8.60m 8.54m
8.54m ND ND
30 Dean, Jayson Point Park 8.98m 8.13m
8.13m ND FOUL
31 Altsman, Hunter Geneva 8.38m 6.54m
FOUL FOUL 6.54m
-- Chapman, Bryce Alfred State 9.32m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 17 Women 100 Meter Hurdles
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Perry, Janelle Ursuline (Oh 14.50 14.63 1.5 1 10 14.623
2 Bartoletta, Nicole Geneva 14.50 14.63 1.5 1 8 14.629
3 Bower, Lauren Point Park 16.55 16.07 1.5 1 6
4 Samuels, Jay'Kayla Westminster 16.99 16.17 +0.0 2 5
5 Kendrick, Leah Carnegie Mel 15.74 16.53 1.5 1 4
6 Farber, Sommer Carnegie Mel 16.21 16.64 1.5 1 3
7 Novotny, Brooke Westminster 15.81 16.84 1.5 1 2
8 Zilka, Colleen Grove City 16.96 0.6 3 1
9 Rice, Chelsea Ursuline (Oh 18.00 17.17 +0.0 2
10 Walker, Corrin Chatham 17.05 17.30 +0.0 2
11 Yuan, Chenxi Carnegie Mel 17.64 17.49 +0.0 2
12 Larrison, April Westminster 17.63 17.67 +0.0 2
13 Monroe, Jessica Thiel 16.97 17.84 +0.0 2
14 Creese, Samantha Westminster 17.12 17.99 +0.0 2
15 Cool, Kayla Ursuline (Oh 19.81 18.18 0.6 3
16 Hinson, Julia Westminster 17.22 18.47 +0.0 2
17 Wu, Emily Carnegie Mel 16.95 18.57 1.5 1
18 Fiore, Holly Alfred State 18.78 19.30 0.6 3
19 Lewis, Madison Alfred 21.74 0.6 3
20 Getz, Allie Kent State-T 18.90 24.25 0.6 3
Event 18 Men 110 Meter Hurdles
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Hurley, Matthew Unattached 15.00 14.98 2.6 1 10
2 Boyer, Donald Carnegie Mel 15.54 15.32 2.6 1 8
3 Paxson, Dalton Geneva 15.20 15.45 2.6 1 6
4 Savino, Michael Geneva 16.07 15.79 2.6 1 5
5 Parker, Alex Geneva 15.20 15.83 2.6 1 4
6 Burrier, Tyler Kent State-T 15.90 16.10 2.6 1 3
7 Doby, Tory Point Park 16.31 16.16 3.3 2 2
8 Mansfield, Thomas Carnegie Mel 16.57 16.22 3.3 2 1
9 Sheh, Matthew Carnegie Mel 15.97 16.26 2.6 1
10 Partika, Bryan Point Park 16.06 16.40 2.6 1
11 Kaylor, Jake Westminster 16.26 16.47 3.3 2
12 Snedden, Doltyn Westminster 16.72 16.88 3.3 2
13 Sommers, Jaime Thiel 17.51 17.35 3.3 2
14 Meeks, Lloyd Thiel 19.97 17.45 -0.8 3
15 LaDuke, Caleb Geneva 16.55 17.77 3.3 2
16 King, Peter Point Park 17.64 18.35 -0.8 3
17 Berry, Tim Alfred State 19.25 21.97 -0.8 3
18 Wiener, Daniel Alfred 22.53 -0.8 3
Event 19 Women 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Bartoletta, Nicole Geneva 25.50 25.76 2.3 1 10
2 Kelosky, Jessica Geneva 25.40 26.12 2.3 1 8
3 Olugbakinro, Oluke Point Park 26.22 26.34 2.3 1 6
4 Cress, Nicole Westminster 26.64 26.57 2.3 1 5
5 Loose, Kailee Geneva 26.98 26.58 2.3 1 4
6 Yuan, Chenxi Carnegie Mel 28.35 27.45 0.2 3 3
7 Covine, Jessa Thiel 26.46 27.51 2.3 1 2
8 Alper, Megan Alfred 27.30 27.56 2.9 2 1
9 Williams-Wiles, La Washington a 27.07 27.65 2.3 1
10 Klien, Sarah Geneva 27.65 27.73 2.9 2
11 Cannister, Kasey Houghton 27.57 28.10 2.9 2
12 Bower, Lauren Point Park 27.53 28.19 2.9 2
13 Gray, Ariel Chatham 27.97 28.28 0.2 3
14 Lacey, Hannah Washington a 28.69 28.57 0.2 4
15 Hruvosky, Andi Westminster 27.91 28.70 0.2 3
16 Adams, Katlyn Grove City 28.81 29.03 0.2 4
17 Ciriello, Rose Carnegie Mel 28.85 29.04 0.2 4
18 Fox, Emma Houghton 29.54 29.19 0.2 4
19 Wu, Emily Carnegie Mel 29.67 29.20 0.2 4
20 Williamson, Sarah Grove City 28.25 29.28 0.2 3
21 Moberg, Alana Westminster 29.25 29.68 0.2 4
22 Foland, Lily St. Vincent 30.38 30.30 NWI 5
23 Straatmann, Kathry St. Vincent 30.58 30.54 NWI 5
24 Partridge, Kris Kent State-T 27.50 31.77 2.9 2
25 Kuepper, Sarah Franciscan ( 34.41 33.89 3.3 6
26 Smith, Tahneye Thiel 33.45 35.88 NWI 5
27 Krusch, Stephanie Unattached 43.34 44.37 3.3 6
Event 20 Men 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Hardy, Jaevon Westminster 21.98 21.81 0.3 1 10
2 Unrath, Cameron Geneva 21.90 21.99 0.3 1 8
3 Tedys, Aaron Geneva 21.93 22.78 0.3 1 6
4 Barlow, Aaron Point Park 22.51 22.85 0.3 1 5
5 Biggs, Eric Point Park 22.98 23.05 0.4 2 4
6 Jean-Baptiste, Ann St. Vincent 22.87 23.13 0.4 2 3
7 Parker, Alex Geneva 22.50 23.21 0.3 1 2
8 Mansfield, Thomas Carnegie Mel 23.42 23.34 0.4 2 1
9 Kennedy, Henry Geneva 22.80 23.35 0.3 1
10 Mills, Isaac Carnegie Mel 24.31 23.36 1.4 5
11 King, Peter Point Park 24.22 23.46 1.4 5 23.456
11 Robinson, Tyrone Point Park 23.26 23.46 0.4 2 23.456
13 Hause, Hunter Thiel 23.96 23.47 1.8 4
14 Joseph, Clay Geneva 23.72 23.49 2.6 3
15 Dauphin, Tanguy Carnegie Mel 23.66 23.58 0.4 2 23.579
16 Middleton, Jack Thiel 23.86 23.58 1.8 4 23.580
17 Perry, Jonathan Carnegie Mel 23.85 23.64 1.8 4
18 Dignazio, Alex St. Vincent 24.02 23.65 1.8 4
19 Boyer, Donald Carnegie Mel 23.66 23.69 2.6 3
20 Ranson, Omari Thiel 23.84 23.72 2.6 3
21 Edwards, Marquis Alfred State 24.16 23.83 1.4 5
22 Fabian, Carlo Franciscan ( 23.57 23.86 0.4 2
23 Roberts, Leland Houghton 23.94 24.05 1.8 4
24 Price, Adam Kent State-T 23.80 24.09 2.6 3
25 Cobbs, Amir Geneva 24.28 24.20 1.4 5
26 Defeo, Gino Westminster 24.80 24.23 1.3 6
27 Grinde, Joe Grove City 24.42 24.31 1.3 6
28 Ross, Jared Point Park 24.37 24.33 1.4 5
29 Trott, Billy Westminster 24.13 24.44 1.8 4
30 Blonder, Zachary Carnegie Mel 23.73 24.74 2.6 3
31 Washington, Theopo Point Park 23.12 24.94 0.4 2
32 Chaisty, Jaggar Alfred 25.07 25.12 1.3 6
33 Broadie, Quinton Geneva 24.96 25.17 1.3 6
34 Goetz, Joel Houghton 25.74 25.34 1.0 7
35 Wallace, Matthew Houghton 25.74 25.49 1.0 7
36 Mitchell, Rromano Thiel 26.24 25.51 1.0 7
37 McBride, Brett Grove City 25.67 25.59 1.0 7
38 Barsky, Alex Alfred 25.39 26.42 1.3 6
39 Jackson, Tim Alfred State 24.60 27.70 1.3 6
40 Sun, Tom Thiel 30.89 32.43 1.0 7
Event 21 Women 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Cook, Sarah Carnegie Mel 56.67 58.46 1 10
2 Edwards, Chelsea Ursuline (Oh 56.00 1:00.87 1 8
3 Ciriello, Rose Carnegie Mel 1:01.38 1:01.69 1 6
4 Almeida, Suki Franciscan ( 1:02.42 1:01.71 2 5
5 Lacey, Hannah Washington a 1:02.15 1:01.99 2 4
6 Klien, Sarah Geneva 1:01.97 1:02.20 1 3
7 Donahoe, Eliazabet Grove City 1:02.56 1:02.41 2 2
8 Olugbakinro, Oluke Point Park 1:00.14 1:03.09 1 1
9 White, Tabitha Grove City 1:03.47 1:03.12 2
10 Hampton, Alyssa Westminster 1:03.00 1:03.24 2
11 Stokes, Gwen Houghton 1:04.75 1:03.59 3
12 Wizorek, Melanie Grove City 1:03.00 1:04.00 2
13 Fox, Emma Houghton 1:04.75 1:05.13 3
14 Hruvosky, Andi Westminster 1:03.70 1:06.08 2
15 Thewes, Hayley Westminster 1:08.50 1:06.83 3
16 Sweeney, Anne Franciscan ( 1:09.05 1:08.24 3
17 Foland, Lily St. Vincent 1:08.35 1:08.91 3
18 Roberts, Amanda Alfred 1:09.96 1:09.44 3
19 Straatmann, Kathry St. Vincent 1:11.12 1:09.57 4
20 Badia, Natalia Franciscan ( 1:10.59 4
21 O'Connell, Elizabe Westminster 1:19.79 1:16.36 4
-- Yeargin, Nicole Ursuline (Oh 55.80 DQ 1
Event 22 Men 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Buchalter, Ryan Grove City 49.00 49.52 1 10
2 Tedys, Aaron Geneva 48.30 50.14 1 8
3 Mills, Isaac Carnegie Mel 50.52 50.21 1 6
4 Dill, David Geneva 51.61 51.20 1 5
5 Black, Damon St. Vincent 51.86 51.55 1 4
6 King, Peter Point Park 52.50 51.81 2 3
7 Perry, Jonathan Carnegie Mel 51.30 51.93 1 2
8 Simek, Quaide Grove City 51.41 52.04 1 1
9 Craig, James Franciscan ( 52.29 52.23 2
10 Middleton, Jack Thiel 52.91 52.26 2
11 Hause, Hunter Thiel 53.72 52.58 3
12 Fabian, Carlo Franciscan ( 52.00 52.73 2
13 Price, Adam Kent State-T 52.50 52.74 2
14 Larrick, Evan Carnegie Mel 52.47 53.39 2
15 Hilbert, CJ Westminster 54.00 54.44 3
16 Joseph, Clay Geneva 52.85 54.50 2
17 Ward, Kaieel Alfred State 58.10 54.74 4
18 Parillo, brenden Alfred 56.04 55.36 4
19 Elliot, Micheal Psu-Fayette 55.00 56.46 3
20 Mello, James Franciscan ( 53.27 56.91 3
21 Berry, Tim Alfred State 57.68 56.96 4
22 Jackson, Tim Alfred State 56.55 57.35 4
23 Brumber, Jacob Alfred State 1:02.43 4
Event 23 Women 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Fletcher, Tea Ursuline (Oh 12.25 1.9 4 10
2 Williams-Wiles, La Washington a 12.24 12.69 -0.4 1 8
3 Cress, Nicole Westminster 13.07 12.96 -0.4 1 6
4 Covine, Jessa Thiel 12.68 13.07 -0.4 1 5
5 Smith, Nickelle Unattached 12.50 13.11 -0.4 1 4
6 Gray, Ariel Chatham 13.00 13.31 -0.4 1 3
7 Bower, Lauren Point Park 13.50 13.38 2.0 2 2
8 Holland, Marla Waynesburg 12.95 13.51 -0.4 1 1
9 Cannister, Kasey Houghton 13.56 13.52 2.0 2
10 Alper, Megan Alfred 13.34 13.53 2.0 2
11 Yee, Grace Carnegie Mel 13.76 1.9 4
12 Moberg, Alana Westminster 14.13 13.79 2.4 3
13 Wu, Emily Carnegie Mel 13.98 13.81 2.4 3
14 Ferrigno, Angelina Westminster 13.75 13.82 2.0 2
15 Williamson, Sarah Grove City 13.22 13.95 2.0 2
16 Parker, Carrie Alfred State 14.32 14.21 2.4 3
17 Hummel, Mikaela Houghton 14.24 14.28 2.4 3
18 Brautlacht, Kalei Houghton 13.94 14.38 2.0 2
19 Partridge, Kris Kent State-T 13.50 14.88 2.0 2
20 Toussaint, Emmanue Alfred State 16.22 16.14 2.4 3
21 Smith, Tahneye Thiel 17.66 16.74 1.9 4
22 Smith, Samantha Kent State-T 18.50 19.12 1.9 4
-- Daloia, Fiona Houghton 13.94 FS 2.0 2
Event 24 Men 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Hardy, Jaevon Westminster 10.70 10.68 NWI 1 10
2 Unrath, Cameron Geneva 10.80 10.92 NWI 1 8
3 Barlow, Aaron Point Park 11.20 11.11 NWI 1 6
4 Bentley, Jametrius Westminster 11.02 11.26 NWI 1 5 11.254
5 Biggs, Eric Point Park 11.19 J11.26 NWI 1 4 11.256
6 Jean-Baptiste, Ann St. Vincent 11.25 11.34 1.1 2 3
7 Robinson, Tyrone Point Park 11.58 11.46 1.1 2 2
8 Dignazio, Alex St. Vincent 11.65 11.50 1.1 3 1
9 Ranson, Omari Thiel 11.62 11.59 1.1 3
10 Washington, Theopo Point Park 11.50 11.64 1.1 2 11.633
11 Sheh, Matthew Carnegie Mel 11.87 11.64 0.9 4 11.635
12 Erste, Ben Franciscan ( 11.30 11.65 1.1 2
13 Edwards, Marquis Alfred State 11.68 11.66 1.1 3
14 Cobbs, Amir Geneva 11.50 11.73 1.1 2
15 Blonder, Zachary Carnegie Mel 11.44 11.75 1.1 2
16 Ross, Jared Point Park 11.86 11.77 0.9 4
17 Tysz, John Franciscan ( 11.80 11.78 1.1 3
18 Spicer, Seth Alfred 11.65 11.88 1.1 3
19 Davis, Jryi Point Park 11.70 11.92 1.1 3
20 Keister, Cole Westminster 12.10 12.00 0.9 4
21 Broadie, Quinton Geneva 11.85 12.03 0.9 4
22 Defeo, Gino Westminster 12.21 12.07 -1.1 5
23 Otto, Matt Westminster 12.25 12.09 -1.1 5
24 Chaisty, Jaggar Alfred 12.12 12.12 0.9 4
25 Franklin, Tyshaun Thiel 12.15 2.0 7
26 Dauphin, Frederick Carnegie Mel 12.12 12.23 -1.1 5 12.223
27 Trott, Billy Westminster 11.91 12.23 0.9 4 12.229
28 Armstrong, C.J. Westminster 11.86 12.27 0.9 4
29 McCarty, Cody Houghton 12.33 2.0 7
30 Coston, Tyrique Thiel 11.76 12.35 1.1 3
31 Kohler, Will St. Vincent 12.83 12.62 -0.2 6
32 Fabian, Carlo Franciscan ( 11.40 12.63 1.1 2
33 Barsky, Alex Alfred 12.21 12.66 -1.1 5
34 Mitchell, Rromano Thiel 13.10 12.79 -0.2 6
35 Foley, Sean Alfred 12.87 2.0 7
36 McBride, Brett Grove City 12.87 12.89 -0.2 6
37 Brumber, Jacob Alfred State 13.01 -0.2 6
38 Cadden-James, Jess Houghton 12.30 13.26 -1.1 5
39 Jackson, Timothy Thiel 13.74 13.70 -0.2 6
40 Sun, Tom Thiel 14.73 15.00 -0.2 6
Event 25 Women 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Shields, Anna Point Park 2:11.70 2:10.19 1 10
2 Steinmetz, Meri Unattached 2:23.00 2:22.21 1 8
3 Persson, Erin Carnegie Mel 2:24.41 3 6
4 White, Rebekah Houghton 2:21.70 2:24.53 1 5
5 Reilly, Kathryn Carnegie Mel 2:23.83 2:24.89 1 4
6 Simpson, Megan Westminster 2:22.12 2:25.63 1 3
7 Reolfi, Rachel Carnegie Mel 2:25.60 2:27.39 1 2
8 Blosser, Madelyn Geneva 2:25.00 2:27.66 1 1
9 Glatt, Rachel St. Vincent 2:24.76 2:27.73 1
10 Schwartz, Amanda Ursuline (Oh 2:26.23 2:29.01 1
11 Farino, Vayda Carnegie Mel 2:31.40 2:30.99 2
12 Harrison, Hannah Houghton 2:29.24 2:31.47 1
13 McKivergan, Madiso Grove City 2:32.00 2:32.01 2
14 Kimpel, Madelyn Grove City 2:31.98 2:32.28 2
15 Healy, Kelly Alfred State 2:20.00 2:32.51 1
16 Rupe, Brenna Grove City 2:32.14 2:32.82 2
17 Celich, Taylor Point Park 2:28.46 2:34.87 1
18 Nye, Rachel Washington a 2:25.86 2:35.47 1
19 Kruse, Emily Grove City 2:32.00 2:35.60 2
20 Potvin, Maria Franciscan ( 2:39.93 2:37.12 2
21 McAninch, Payton Washington a 2:42.88 2:37.40 3
22 Hotchkiss, Ella Houghton 2:35.94 2:37.41 2
23 Foland, Maddie St. Vincent 2:33.00 2:38.39 2
24 Kennedy, Clair Geneva 2:35.00 2:38.94 2
25 Psenick, Mikayla Chatham 2:36.27 2:40.37 2
26 Ashley, Karah Houghton 2:41.44 2:41.92 2
27 Ryan, Cassandra Alfred State 2:27.00 2:42.49 1
28 Lappe, Saydi Point Park 2:46.05 2:43.62 3
29 Jameson, Madelline Geneva 2:40.00 2:43.68 2
30 Orecchio, Grace Grove City 2:46.06 2:45.59 3
31 Byrnes, Brianna Alfred State 2:26.70 2:46.29 1
32 LaFond, Harper Franciscan ( 2:48.45 2:46.98 3
33 Fiore, Holly Alfred State 2:44.20 2:50.38 3
34 Bost, Lindsey Chatham 2:55.17 2:51.37 3
35 Mowris, Alexis Thiel 2:50.05 2:51.47 3
36 Hager, Sarah Ursuline (Oh 2:53.54 2:53.90 3
37 Naylor, Abbey Houghton 2:46.34 2:57.62 3
38 Lutfullaeva, Anbar Chatham 3:00.00 2:59.71 3
39 Gurksnis, Breyanna Psu-Fayette 3:04.48 3:01.55 3
40 Amaditz, Liz Chatham 3:05.00 3:07.78 3
41 Maniet, Brittany Point Park 2:55.45 3:10.25 3
42 Lee, Sojung Thiel 3:34.80 3:26.18 3
43 Smith, Samantha Kent State-T 3:30.00 4:33.04 3
Event 26 Men 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Norley, Owen Carnegie Mel 1:52.94 1:54.82 1 10
2 Jaross, Laurence St. Vincent 1:55.66 1:54.89 1 8
3 Stephens, Xavier Point Park 1:56.23 1:55.80 1 6
4 Wilson, Brady Carnegie Mel 1:55.00 1:57.80 1 5
5 Yukevich, Evan Carnegie Mel 1:54.78 1:58.24 1 4
6 Marrow, Desmond Point Park 1:57.47 1:58.33 1 3
7 McCarty, Cory Houghton 1:57.77 1:59.03 1 2
8 Daigneault, Micah Geneva 1:59.92 1:59.50 1 1
9 Harter, George Carnegie Mel 1:59.00 1:59.53 1
10 Urban, Eli St. Vincent 2:00.89 1:59.67 2
11 Roder, Mathew Alfred 2:03.90 1:59.72 2
12 Bennett, Andre Point Park 1:59.88 2:00.14 1
13 Schools, Jordan Alfred 2:03.00 2:01.14 2
14 Logie, Mike Grove City 2:00.00 2:01.27 2
15 Allen, Graham Grove City 2:00.00 2:01.33 2
16 Bowen, Matthew Carnegie Mel 2:00.71 2:01.86 2
17 McFall, Josh Westminster 2:01.95 2:03.72 2
18 Thomas, Michael St. Vincent 2:03.75 2:04.05 2
19 Pisarski, Devin Psu-Fayette 2:04.00 2:05.25 2
20 Moody, Mark Carnegie Mel 1:57.14 2:05.30 1
21 Wiler, Shawn Mercyhurst 2:04.00 2:05.55 2
22 Diallo, Elijah Point Park 2:06.55 2:05.66 3
23 Stiles, Trevor Alfred State 2:02.00 2:05.85 4
24 Tansill, Patrick Franciscan ( 2:06.89 2:06.12 3
25 Bolster, John Franciscan ( 2:07.87 2:06.76 3
26 Boyce-Wright, Cale Alfred State 2:02.00 2:06.78 2
27 Werner, Matt Grove City 2:05.00 2:06.97 3
28 Gallo, Kyle Alfred 2:06.53 2:07.75 3
29 Hersh, Nathaniel Point Park 2:06.72 2:08.53 3
30 Mattson, Travis Grove City 2:08.00 2:09.70 3
31 Ebersole, Levi Geneva 2:06.41 2:10.70 3
32 Lane, Robert Point Park 2:11.93 2:10.82 4
33 Schulz, Daniel Houghton 2:09.24 2:10.93 3
34 Olson, Gary Washington a 2:02.55 2:12.05 2
35 Vent, Evan Westminster 2:13.71 2:13.16 4
36 Arbour, Christian Houghton 2:12.69 2:13.56 4
37 Polanco, Carlos Point Park 2:13.76 2:14.21 4
38 Meehan, Colin Washington a 2:15.57 2:15.09 4
39 Easttey, Charles Houghton 2:07.86 2:15.33 3
40 Biddle, Steven Geneva 2:12.00 2:15.49 4
41 Eisenhardt, Aaron Houghton 2:08.64 2:15.95 3
42 Fuhrman, Jacob Mercyhurst 2:14.00 2:19.74 4
43 McElhaney, Christi Thiel 2:14.44 2:20.76 4
44 Conner, Matt Alfred State 2:22.02 2:22.84 4
45 Montalvo, Jaime Thiel 2:30.35 2:25.31 4
46 Berdine, Anthony Psu-Fayette 2:56.70 2:51.67 4
Event 27 Women 1500 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Shields, Anna Point Park 4:34.45 4:25.81 1 10
2 Persson, Erin Carnegie Mel 4:47.97 4:46.27 1 8
3 Reolfi, Rachel Carnegie Mel 4:57.92 5:01.77 1 6
4 Reilly, Kathryn Carnegie Mel 4:51.01 5:09.80 1 5
5 Hotchkiss, Ella Houghton 5:11.83 5:09.88 1 4
6 Wark, Summer Thiel 5:12.03 5:12.93 1 3
7 McAninch, Payton Washington a 5:23.69 5:13.78 2 2
8 Lindsey, Emmalyn Carnegie Mel 5:16.23 3 1
9 Duan, Alice Carnegie Mel 5:15.55 5:20.33 1
10 Baierl, Paige Westminster 5:20.34 5:20.46 1
11 Bell, Elisabeth Grove City 5:26.23 5:20.68 2
12 Buchwald, Natalya Carnegie Mel 5:26.58 5:21.14 2
13 Celich, Taylor Point Park 5:17.69 5:21.33 1
14 Schrantz, Kaitland Westminster 5:31.31 5:21.39 2
15 Vuksich, Emma Ursuline (Oh 5:10.00 5:21.73 1
16 Collins, Valerie Carnegie Mel 5:20.80 5:22.40 2
17 Ashley, Karah Houghton 5:34.24 5:25.92 2
18 Mansell, Hannah Geneva 5:15.00 5:26.15 1
19 Jameson, Madelline Geneva 5:25.00 5:27.94 2
20 Potvin, Maria Franciscan ( 5:30.96 5:29.01 2
21 Lee, Selina Carnegie Mel 5:24.17 5:30.44 2
22 Psenick, Mikayla Chatham 5:38.81 5:30.83 3
23 Mowris, Alexis Thiel 5:45.91 5:35.30 3
24 Hoover, Robyn Mercyhurst 5:19.66 5:49.03 1
25 Graner, Maddie Grove City 5:46.73 5:49.28 3
26 Hussey, Kate Grove City 5:46.00 5:53.66 3
27 Depp, Marygrace Washington a 6:02.34 5:53.90 3
28 Sutherland, Briean Washington a 6:00.82 3
29 Sichko, Alexa Thiel 6:13.04 3
30 Gurksnis, Breyanna Psu-Fayette 7:02.60 6:21.57 3
31 Sowers, Courtney Kent State-T 6:25.00 6:29.55 3
32 Lee, Sojung Thiel 7:17.64 6:41.83 3
33 Roberts, Erika Kent State-T 6:30.00 6:55.08 3
Event 28 Men 1500 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Norley, Owen Carnegie Mel 3:50.84 3:55.61 1 10
2 Moretton, Brandan St. Vincent 3:54.63 3:58.68 1 8
3 Yukevich, Evan Carnegie Mel 3:56.70 3:59.39 1 6
4 Moody, Mark Carnegie Mel 4:06.78 4:00.72 1 5
5 Harter, George Carnegie Mel 4:01.14 4:01.84 1 4
6 Diehl, Erik Alfred 4:08.44 4:08.98 1 3
7 Christopher, Neil Westminster 4:11.82 4:11.84 1 2
8 McFall, Josh Westminster 4:10.00 4:13.13 1 1
9 Mascio, Andrew Grove City 4:24.00 4:13.70 2
10 Tansill, Patrick Franciscan ( 4:19.81 4:13.82 1
11 Gallo, Kyle Alfred 4:20.11 4:18.13 2
12 Hersh, Nathaniel Point Park 4:28.07 4:19.04 2
13 Wiler, Shawn Mercyhurst 4:24.00 4:20.60 2
14 Lane, Robert Point Park 4:23.82 4:21.85 2
15 Burdo, Dan Houghton 4:22.24 4:22.17 2
16 Bolster, John Franciscan ( 4:32.57 4:25.24 2
17 Budnik, Ryan Grove City 4:15.00 4:27.78 1
18 Pisarski, Devin Psu-Fayette 4:18.00 4:28.30 1
19 Schulz, Daniel Houghton 4:35.13 4:32.72 3
20 Meehan, Colin Washington a 4:34.44 4:33.63 2
21 Polanco, Carlos Point Park 4:38.29 4:35.20 3
22 Easttey, Charles Houghton 4:26.32 4:37.10 2
23 Wallace, Matthew Houghton 4:38.24 4:37.88 3
24 Fuhrman, Jacob Mercyhurst 4:40.00 4:43.88 3
25 Arbour, Christian Houghton 4:45.24 4:44.30 3
26 Giglio, Joe Washington a 4:46.51 4:48.41 3
27 Eisenhardt, Aaron Houghton 4:49.24 4:49.89 3
28 McElhaney, Christi Thiel 4:33.59 4:49.99 2
29 Puerto, Leonardo Alfred 5:04.65 4:55.91 3
30 Montalvo, Jaime Thiel 5:00.20 4:56.31 3
31 Berdine, Anthony Psu-Fayette 6:15.92 5:55.11 3
Event 29 Women 5000 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Alavilli, Aparna Carnegie Mel 18:08.52 17:44.14 1 10
2 Steinmetz, Meri Unattached 19:20.00 18:33.46 1 8
3 Kennedy, Molly Mercyhurst 19:00.00 18:43.64 1 6
4 Guarnaccia, Katie Point Park 17:56.10 18:50.70 1 5
5 Levine, Abigail Carnegie Mel 18:48.89 18:52.62 1 4
6 Martin, Rachel Grove City 19:30.53 18:53.11 1 3
7 Wark, Summer Thiel 19:05.96 18:55.43 1 2
8 Murtha, Jenny Point Park 19:01.56 19:03.29 1 1
9 McGrath, Grace Gannon 19:40.00 19:04.82 1
10 Bauman, Margaret Grove City 19:25.94 19:05.23 1
11 Warner, Anna Mercyhurst 18:55.00 19:09.49 1
12 Simmons, Jennifer Geneva 19:25.69 19:10.71 1
13 Hoffman, Heidi Grove City 19:09.11 19:17.26 1
14 Scibisz, Allison Carnegie Mel 19:42.01 19:19.45 1
15 Kostosky, Nicole Unat-Washing 19:37.96 19:23.26 1
16 Thiel, Lindsey Alfred State 19:28.12 19:46.58 1
17 Briceland, Maggie Washington a 19:18.80 19:52.69 1
18 Langlois, Shelby Houghton 19:50.24 19:54.60 1
19 Rohlf, Kara Point Park 20:16.42 19:55.00 2
20 Lappe, Saydi Point Park 19:43.17 20:18.40 1
21 Hollenbaugh, Allis Grove City 20:33.07 20:18.87 2
22 Murray, Lacey Grove City 20:46.84 20:23.63 2
23 Hummel, Rachel Houghton 19:50.24 20:28.31 1
24 Joyce, Emily Carnegie Mel 20:01.35 20:38.87 2
25 Bochnewetch, Kelly Mercyhurst 19:50.00 20:42.50 1
26 Dolan, Emily Gannon 21:30.00 20:46.07 2
27 Lesser, Amy Geneva 21:03.59 20:52.44 2
28 Dinella, Anna Mercyhurst 20:30.00 21:14.00 2
29 Eckert, Kallen Westminster 20:53.66 21:33.35 2
30 Valore, Rochelle St. Vincent 21:55.24 21:34.84 2
31 Campbell, Rebecca Gannon 23:30.00 21:57.69 2
32 Deuber, Kassidy Gannon 21:30.00 22:02.01 2
33 Robison, Mary Grove City 22:15.00 22:04.06 2
34 Straka, Olivia St. Vincent 22:00.00 22:05.75 2
35 Hanna, Lauren Gannon 21:45.00 22:14.55 2
36 Dennis, Grace Gannon 22:00.00 22:23.64 2
37 Kosnik, Sabrina Gannon 23:00.00 22:39.39 2
38 Maloney, Katherine St. Vincent 22:00.00 22:43.23 2
39 Eschweiler, Caitly Mercyhurst 22:00.00 22:59.18 2
40 Sekerak, Hannah Gannon 23:00.00 23:04.88 2
41 French, Madison Geneva 23:43.84 2
42 Klobuchar, Rebecca Mercyhurst 25:00.00 26:14.06 2
-- King, Rebecca Mercyhurst 19:50.00 DNF 1
Event 30 Men 5000 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Archer, Ryan Carnegie Mel 14:51.68 14:55.28 1 10
2 Christiansen, Dani Grove City 15:00.00 14:57.64 1 8
3 Moore, Jared Carnegie Mel 15:02.66 15:02.61 1 6
4 Halasowski, Jacob Carnegie Mel 15:43.29 15:31.85 1 5
5 Pace, Gordon Carnegie Mel 15:31.49 15:33.15 1 4
6 McCarthy, Grant Washington a 15:28.00 15:36.16 1 3
7 Law, Stephen Carnegie Mel 15:40.00 15:38.48 1 2
8 Westrick, Joseph Gannon 16:15.00 15:40.73 1 1
9 Smith, Clay Geneva 16:00.00 15:41.39 1
10 Bollens, Brian Carnegie Mel 15:05.00 15:42.04 1
11 Bryan, Andrew Carnegie Mel 16:16.35 15:49.22 1
12 Mitchell, William Carnegie Mel 15:08.11 15:54.55 1
13 Danielson, Robert Gannon 16:30.00 16:06.78 2
14 Wiler, Shawn Mercyhurst 15:53.19 16:08.62 1
15 Harris, Ian Carnegie Mel 15:47.98 16:10.25 1
16 McDonnell, Sean Unattached 16:37.09 16:14.90 2
17 Crotteau, Matthew Franciscan ( 16:33.00 16:16.64 2
18 Samsel, Nicholas Gannon 16:40.00 16:17.93 2
19 Krieger, Alex St. Vincent 16:19.81 16:22.20 1
20 Domenic, Andrew Geneva 16:15.00 16:22.39 1
21 Folgate, Grant Gannon 16:40.00 16:23.08 2
22 Sander, August St. Vincent 16:15.86 16:24.33 1
23 Augustine, Kevin St. Vincent 16:19.59 16:26.71 1
24 Sutton, Garrett Gannon 16:40.00 16:31.72 2
25 Artinger, Johnny Chatham 16:22.79 16:36.37 1
26 Lee, Nick St. Vincent 16:51.82 16:37.65 2
27 Kelly, Cody St. Vincent 17:07.63 16:38.82 2
28 Stickles, Josiah St. Vincent 16:58.23 16:38.93 2
29 Wise, Brandon Grove City 16:40.00 16:42.10 2
30 Gostomski, Matthew Houghton 16:15.00 16:42.15 1
31 Seka, Devin Chatham 16:27.84 16:46.06 2
32 Clark, John Thiel 16:56.67 16:49.34 2
33 Drabish, Alec Washington a 16:20.00 16:53.64 1
34 Mercer, Jake St. Vincent 17:05.35 17:04.81 2
35 Schreiber, Cody Geneva 16:36.52 17:10.25 2
36 Liatti, Christophe Mercyhurst 16:59.00 17:19.55 2
37 Whitty, Brett Gannon 17:30.00 17:31.40 2
38 Dmuchowski, Danny Mercyhurst 16:37.02 17:43.89 2
39 Kasisky, Nick Point Park 16:52.43 17:59.94 2
40 Vernick, John Houghton 18:06.00 18:00.21 2
41 Best, Nate Westminster 18:07.17 2
42 Reese, Micah Geneva 18:40.68 18:12.49 2
43 Delaney, Emmett Franciscan ( 19:29.49 18:49.25 2
44 Sarlo, James Franciscan ( 20:49.75 19:46.56 2
Event 31 Women 10000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Miller, Rebecca Geneva 42:41.98 40:12.49 10
2 Sawhney, Tori St. Vincent 43:31.92 42:48.68 8
3 Santos, Francesca Franciscan ( 47:30.00 48:26.28 6
Event 32 Men 10000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Safer, Jordan Carnegie Mel 32:37.08 10
2 Cory, Kevin Carnegie Mel 32:44.41 8
3 Hilverding, Sean Point Park 34:34.54 33:40.16 6
4 Calleja, Bradley Point Park 35:30.00 34:20.97 5
5 McClure, Nick Grove City 34:40.00 34:39.80 4
6 Racine, Brandon Geneva 35:42.50 3
Event 33 Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Ursuline (Ohio) 'A' 3:55.00 4:07.23 1 10
1) Perry, Janelle 2) Yeargin, Nicole
3) Pierre, Gesnide 4) Edwards, Chelsea
2 Westminster (Pa.) 'A' 4:16.00 4:14.01 1 8
1) Ireland, Keilah 2) Hampton, Alyssa
3) Simpson, Megan 4) Belding, Maura
3 Carnegie Mellon 'A' 4:05.00 4:14.47 1 6
1) Bhanja, Debarati 2) Ciriello, Rose
3) Tian, Ariel 4) Cook, Sarah
4 Point Park 'A' 4:03.69 4:14.89 1 5
1) Olugbakinro, Olukemi 2) Shields, Anna
3) Celich, Taylor 4) Bower, Lauren
5 Grove City 'A' 4:20.00 4:15.85 1 4
1) Donahoe, Eliazabeth 2) Pearce, Lauren
3) Zilka, Colleen 4) Wizorek, Melanie
6 Washington and Jefferson 'A' 4:30.35 4:23.80 2 3
1) Forsythe, Taylor 2) Leasure, Alexandra
3) Nye, Rachel 4) Lacey, Hannah
7 Grove City 'B' 4:24.57 2 2
1) Kimpel, Madelyn 2) Kruse, Emily
3) McKivergan, Madison 4) Noll, Abby
8 Franciscan (Ohio) 'A' 4:33.14 4:32.93 2 1
1) Almeida, Suki 2) Badia, Natalia
3) Heisler, Maria 4) Sweeney, Anne
9 Carnegie Mellon 'B' 4:20.00 4:35.18 1
1) Kendrick, Leah 2) Baranowski, Joanna
3) Barone, Keegan 4) Farino, Vayda
10 St. Vincent (Pa.) 'A' 4:36.00 4:37.67 2
1) Glatt, Rachel 2) Foland, Lily
3) Straatmann, Kathryn 4) Foland, Maddie
Event 34 Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Point Park 'A' 3:23.93 3:24.12 1 10
1) Partika, Bryan 2) Marrow, Desmond
3) Barlow, Aaron 4) Stephens, Xavier
2 St. Vincent (Pa.) 'A' 3:25.25 3:24.38 1 8
1) Jean-Baptiste, Annuel 2) Black, Damon
3) Jaross, Laurence 4) Moretton, Brandan
3 Grove City 'A' 3:23.99 3:25.09 1 6
1) Allen, Graham 2) Buchalter, Ryan
3) Logie, Mike 4) Simek, Quaide
4 Westminster (Pa.) 'A' 3:29.00 3:28.85 1 5
1) Hardy, Jaevon 2) Bentley, Jametrius
3) Christopher, Neil 4) Coleman, Gideon
5 Alfred 'A' 3:29.00 3:29.31 1 4
1) Diehl, Erik 2) Swetland, Chase
3) Schools, Jordan 4) Spicer, Seth
6 Carnegie Mellon 'A' 3:25.00 3:29.46 1 3
1) Perry, Jonathan 2) Wilson, Brady
3) Wilkerson, Cameron 4) Mills, Isaac
7 St. Vincent (Pa.) 'B' 3:25.25 3:37.34 2 2
1) Walsh, Patrick 2) Thomas, Michael
3) Urban, Eli 4) Kohler, Will
8 Carnegie Mellon 'B' 3:30.00 3:37.64 2 1
1) Moody, Mark 2) Larrick, Evan
3) Boyer, Donald 4) Harter, George
9 Point Park 'C' 3:35.00 3:38.65 2
1) King, Peter 2) Hunt, Chris
3) Marrero, Dannys 4) Robinson, Tyrone
10 Thiel 'A' 3:37.00 3:39.66 1
1) Hause, Hunter 2) McElhaney, Christian
3) Sommers, Jaime 4) Middleton, Jack
11 Franciscan (Ohio) 'A' 3:35.47 3:39.68 2
1) Belk, Nathaniel 2) Craig, James
3) Fabian, Carlo 4) Gallagher, Joe
12 Grove City 'B' 3:41.59 2
1) Budnik, Ryan 2) Werner, Matt
3) Balkey, Seth 4) Thibault, Drew
13 Westminster (Pa.) 'B' 3:35.00 3:47.08 2
1) Keister, Cole 2) McFall, Josh
3) Defeo, Gino 4) Hilbert, CJ
14 Point Park 'D' 3:45.00 3:49.53 2
1) Hersh, Nathaniel 2) Diallo, Elijah
3) Polanco, Carlos 4) Lane, Robert
15 Franciscan (Ohio) 'B' 3:35.47 3:57.14 2
1) Tansill, Patrick 2) Bolster, John
3) Delaney, Emmett 4) Crotteau, Matthew
Event 35 Women 4x100 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Geneva 'A' 48.85 48.97 1 10
1) Bartoletta, Nicole 2) Klien, Sarah
3) Loose, Kailee 4) Kelosky, Jessica
2 Ursuline (Ohio) 'A' 48.20 49.50 1 8
1) Fletcher, Tea 2) Yeargin, Nicole
3) Perry, Janelle 4) Pierre, Gesnide
3 Westminster (Pa.) 'A' 50.05 50.97 1 6
1) Shepherd, Cassidy 2) Cress, Nicole
3) Novotny, Brooke 4) Hall, Hailey
4 Grove City 'A' 52.35 53.35 1 5
1) Adams, Katlyn 2) Pearce, Lauren
3) Williamson, Sarah 4) Foote, Rohanna
5 Alfred 'A' 53.81 53.52 1 4
1) Alper, Megan 2) Roberts, Kristina
3) Perry, Danielle 4) Lewis, Madison
6 Washington and Jefferson 'A' 52.97 54.47 1 3
1) Forsythe, Taylor 2) Lacey, Hannah
3) Leasure, Alexandra 4) Williams-Wiles, Lauren
7 Chatham 'A' 54.00 55.04 2 2
1) Riley, Tara 2) Gray, Ariel
3) Stevens, Sydney 4) Walker, Corrin
8 Alfred State 'A' 1:03.00 58.00 2 1
1) O'Buckley, Danielle 2) Parker, Carrie
3) Fiore, Holly 4) Pichardo, Jhailyn
Event 36 Men 4x100 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Point Park 'A' 43.07 43.66 1 10
1) Biggs, Eric 2) Doby, Tory
3) Robinson, Tyrone 4) Barlow, Aaron
2 Franciscan (Ohio) 'A' 44.38 44.39 1 8
1) Craig, James 2) Erste, Ben
3) Fabian, Carlo 4) Smith, Quinton
3 St. Vincent (Pa.) 'A' 44.50 44.43 2 6
1) Jean-Baptiste, Annuel 2) Black, Damon
3) Dignazio, Alex 4) Walsh, Patrick
4 Thiel 'A' 43.90 44.51 1 5
1) Hause, Hunter 2) Coston, Tyrique
3) Ranson, Omari 4) Middleton, Jack
5 Carnegie Mellon 'A' 43.49 44.90 1 4
1) Blonder, Zachary 2) Mansfield, Thomas
3) Wilson, Brady 4) Perry, Jonathan
6 Westminster (Pa.) 'B' 44.00 45.43 2 3
1) Trott, Billy 2) Defeo, Gino
3) Hilbert, CJ 4) Armstrong, C.J.
7 Alfred 'A' 44.32 46.72 1 2
1) Spicer, Seth 2) Derse, Mathew
3) Chaisty, Jaggar 4) Swetland, Chase
-- Geneva 'A' 42.20 DNF 1
1) Kennedy, Henry 2) Unrath, Cameron
3) Tedys, Aaron 4) Parker, Alex
-- Westminster (Pa.) 'A' 42.90 DNF 1
1) Worthing, Cameron 2) Bentley, Jametrius
3) Hill, Bryce 4) Hardy, Jaevon
Event 37 Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Schmader, Abbie Grove City 13:12.90 12:38.17 10
2 Medwid, Taylor Chatham 12:51.60 12:44.08 8
3 Zeckzer, Matyson Grove City 13:04.76 13:13.97 6
4 Pucella, Ashley Ursuline (Oh 13:03.86 13:47.38 5
5 # 1 Hayes, Christina Unattached 14:06.80 4
Event 38 Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Branch-Shaw, Harri Carnegie Mel 9:45.80 9:36.68 10
2 Thibault, Drew Grove City 9:49.29 9:50.55 8
3 Hartshorne, Hunter Carnegie Mel 9:54.28 9:55.20 6
4 Farnan, Jimmy St. Vincent 9:53.81 10:00.18 5
5 Detsch, Ryan St. Vincent 10:17.92 10:13.52 4
6 Nichols, Floyd St. Vincent 10:13.60 10:13.78 3
7 Deuschle, Tyler Houghton 10:10.00 10:18.10 2
8 Hunt, Chris Point Park 10:49.26 10:27.61 1
9 Hulbert, Eric Alfred State 10:09.32 10:27.75
10 Monack, Ron St. Vincent 10:18.18 10:41.46
11 Martin, Mike Grove City 10:58.07 10:59.94
12 Marrero, Dannys Point Park 10:50.00 11:11.16
13 Slagle, Matt Westminster 10:17.93 11:17.60
14 Tansill, Patrick Franciscan ( 11:00.00 11:25.92
15 Demberg, Austin Alfred State 11:27.03
16 Balkey, Seth Grove City 11:51.71 11:37.81
17 Garbini, Alex Point Park 12:20.05 12:06.94
Event 39 Women 400 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Larrison, April Westminster 1:09.92 1:07.60 1 10
2 Baranowski, Joanna Carnegie Mel 1:09.90 1:07.64 1 8
3 Lunde, Janelle Franciscan ( 1:12.20 1:09.14 1 6
4 Ireland, Keilah Westminster 1:08.57 1:09.53 1 5
5 Barone, Keegan Carnegie Mel 1:12.45 1:10.81 1 4
6 Creese, Samantha Westminster 1:12.78 1:12.93 2 3
7 Walker, Corrin Chatham 1:14.60 1:13.44 2 2
8 Hess, Katelyn Grove City 1:12.00 1:14.38 1 1
9 Hinson, Julia Westminster 1:12.85 1:16.09 2
10 Rice, Chelsea Ursuline (Oh 1:22.00 1:16.37 2
11 Sherman, Alexis Point Park 1:23.18 1:22.57 2
12 Stevens, Abi Geneva 1:16.57 1:26.94 2
13 Getz, Allie Kent State-T 1:12.50 1:42.15 1
Event 40 Men 400 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Partika, Bryan Point Park 57.20 56.31 1 10
2 Nelson, Dwight Washington a 56.47 57.67 1 8
3 Washington, Theopo Point Park 58.23 58.38 1 6
4 Swetland, Chase Alfred 59.47 58.75 1 5
5 Keister, Cole Westminster 1:00.42 59.46 2 4
6 Winship, Kyle Geneva 1:00.90 59.71 2 3
7 Savino, Michael Geneva 1:00.68 1:01.22 2 2
8 Burrier, Tyler Kent State-T 59.90 1:01.90 1 1
9 Sommers, Jaime Thiel 1:02.42 1:02.30 2
10 Elliot, Micheal Psu-Fayette 1:02.00 1:03.57 2
11 Kaylor, Jake Westminster 1:00.79 1:03.95 2
12 Meeks, Lloyd Thiel 1:17.86 1:03.97 3
13 Doby, Tory Point Park 59.90 1:04.50 1
14 Kohler, Will St. Vincent 1:04.47 1:04.63 3
Event 41 Women Hammer Throw Contested at
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Chuc, Kiersten Carnegie Mel 45.91m 45.20m 10
43.51m 40.23m 45.20m FOUL FOUL FOUL
2 Barriero, Alexa Carnegie Mel 36.86m 35.97m 8
FOUL 34.23m 35.97m FOUL FOUL 30.13m
3 Daley, kiana Point Park 37.49m 33.78m 6
FOUL FOUL 28.86m FOUL FOUL 33.78m
4 Rohde, Morgan Houghton 27.75m 28.38m 5
27.62m FOUL 25.99m FOUL 26.46m 28.38m
5 Sotirescu, Christi Carnegie Mel 31.31m 28.30m 4
26.17m 24.65m 28.30m FOUL FOUL FOUL
6 Igbokwe, Julieanne Carnegie Mel 25.95m 26.30m 3
26.30m 26.12m FOUL FOUL FOUL 21.04m
7 Huebner, Shelby Chatham 25.44m 25.11m 2
23.60m 25.11m FOUL FOUL 23.62m FOUL
8 Ungerman, Sierra Chatham 24.35m 1
24.35m 23.30m 22.01m 22.23m FOUL FOUL
9 Schultz-McArdle, J Chatham 18.06m 20.22m
15.56m 16.30m 16.06m FOUL FOUL 20.22m
Event 42 Men Hammer Throw Contested at
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Schofel, Jacob Carnegie Mel 52.86m 10
50.66m 52.86m FOUL 48.62m FOUL FOUL
2 Trzcinski, David Carnegie Mel 41.22m 40.03m 8
39.72m 37.85m 39.88m 33.98m 39.13m 40.03m
3 Fisher, Zachary Houghton 34.18m 39.38m 6
32.94m 34.13m 39.38m 33.55m 34.96m FOUL
4 Nelson, Julian Carnegie Mel 31.99m 33.90m 5
FOUL 29.53m 33.90m 28.74m 28.39m FOUL
5 Sladick, Kenneth Carnegie Mel 47.07m 32.22m 4
32.22m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 43 Mixed 10000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Safer, Jordan M Carnegie Mel 32:37.08 10
2 Cory, Kevin M Carnegie Mel 32:44.41 8
3 Hilverding, Sean M Point Park 33:40.16 6
4 Calleja, Bradley M Point Park 34:20.97 5
5 McClure, Nick M Grove City 34:39.80 4
6 Racine, Brandon M Geneva 35:42.50 3
7 Miller, Rebecca W Geneva 40:12.49 2
8 Sawhney, Tori W St. Vincent 42:48.68 1
9 Santos, Francesca W Franciscan ( 48:26.28
Women - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
1) Carnegie Mellon 179.50 2) Westminster (Pa.) 101.50
3) Ursuline (Ohio) 82.33 4) Geneva 72
5) Point Park 67 6) Grove City 47
7) Waynesburg 31 8) Washington and Jefferson 28.33
8) Chatham 28.33 10) Alfred 21
11) Thiel 20 11) Houghton 20
13) Franciscan (Ohio) 18 14) St. Vincent (Pa.) 12
15) Mercyhurst 6 16) Alfred State 1
Men - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
1) Carnegie Mellon 232.50 2) Point Park 125
3) Geneva 86 4) Westminster (Pa.) 68
5) Grove City 64 6) St. Vincent (Pa.) 55
7) Washington and Jefferson 41 8) Alfred 21
9) Houghton 15 10) PSU-Fayette 14
11) Thiel 12 12) Kent State-Tuscarawas 9.50
13) Franciscan (Ohio) 8 14) Waynesburg 7
15) Gannon 1 15) Alfred State 1
Like·Comment·Share·E-mail·15628 views
History for Westminster Outdoor Invitational
Show 2 more
|